Schůzka na MÚ Varnsdorf

 

Předmět:                 Zpráva ze schůzky na MÚ Varnsdorf

Téma:                     Bezpečnost a stav dětských hřišť ve Varnsdorfu (projekt Já, občan)

Skupina:                  Daš, Kongkham, Vetešníková, Němcová,  Vöröšová

Schůzky se účastnili:  Kristýna Němcová a Barbora Vöröšová

Místo konání:            Městský úřad Varnsdorf, kancelář pana Beránka (investiční oddělení)

Datum konání:          Ve středu 9. prosince 2009 od 12:45 h

 

                Ve středu 9. 12. 2009 se zástupci naší skupiny sešly na Městském úřadu Varnsdorf s panem Beránkem z investičního oddělení v rámci řešeného problému „bezpečnost a stav dětských hřišť ve Varnsdorfu“. Schůzka nebyla předem smluvená, úřad jsme navštívily v rámci úředních hodin. Jednalo se o informační schůzku. Naším cílem bylo zjistit, zdali je takovýto problém řešitelný, jestli ho město již řeší a jaké kroky máme dále podniknout.

                Nejprve jsme pana Beránka dopodrobna obeznámili s naším projektem, námi nalezenými problémy tížícími občany města a s námi již provedenými kroky. Pan Beránek s problémy souhlasil a jako další krok nám navrhnul provést anketu mezi občany, tu jsme v té době měli hotovou. Proto se s námi domluvil, že my vypracujeme projekt (zprávu o provedené anketě a podrobný popis problémů a návrhy jejich řešení) a on ho předá do rukou starosty města Varnsdorf. Dokonce byl natolik ochotný, že nám poradil, jak takovou to zprávu o problému napsat a co použít, aby byl problém úspěšnější (např.: neustálé zdůrazňování toho, že problém tíží občany, nikoli pouze nás, dále nám navrhnul, abychom připojili i pár fotografií potvrzující náš problém – projekt tak bude efektnější a bude obsahovat důkazy našeho tvrzení).

                Poté jsme mluvili o námi navrhovaném řešení více problémů – o oplocení hřišť. Bohužel jsme se dozvěděli, že oplocení ani u jednoho z hřišť nebude možné. Pro hřiště u MKV by byl dřevěný plot velice finančně nákladný a město ho nezaplatí, pletivo by prý odrazovalo děti pro svou nevzhlednost. U dopravního hřiště by bylo oplocení dočasně, jelikož město hodlá v brzké době vybudovat u hřiště velkou dráhu pro kolečkové brusle, ke které nám pan Beránek ukázal i nakreslené plány. Proto se ho budovat také nevyplatí, ale slíbil nám, že se tam město pokusí vysadit alespoň zeleň, jako zábranu do křižovatky. Všechna tato tvrzení potvrdil později pan místostarosta města Varnsdorf, pan Šmíd, v dopise, který byl reakcí města na náš projekt (reakce byla kladná).

                Naposledy nám vysvětlil, jak bude s projektem na MÚ nakládáno a za jak dlouho se dočkáme odpovědi. Řekl nám, že pan starosta má 2 měsíce na odepsání bez ohledu na svátky, či dovolené (proto jsme projekt odevzdali již nadcházející týden, blížily se Vánoce, během kterých bychom moc dalších kroků nepodnikli, ale uplynulý čas se započítal do odpovědní lhůty). A poradil nám, co podniknout pro podpoření řešení problému (napsání článku např. do místních novin - Hlasu severu, obeznámení veřejnosti nebo alespoň našich známých o problému, či založení emailové adresy a internetové stránky) a co udělat pokud bude odpověď negativní. Odpověď od pana místostarosty byla naštěstí kladná, emailovou adresu i internetovou stránku jsme již měli vytvořenou. Jediné čeho jsme tedy využili, bylo informování širší veřejnosti. Prvním informováním bylo již dřívější provedení ankety. Článek do novin jsme psát nechtěli a tak jsme využili internetu a o problému napsali na facebooku, dále jsme informace rozšířili mezi naše známé, jelikož i jich se problém týká.

                Schůzka byla pro náš projekt úspěšná a pozitivní. Pan Beránek nám velice pomohl a překvapil nás svou ochotou a nápomocí. Celou skupinu i řešení problému to popostrčilo dál.